Какво е самостоятелна форма на обучение?

Според сега действащият Правилник за прилагане на Закона за народната просвета :

"Чл. 83. (1) Индивидуалната форма на обучение включва учебни занятия, както и изпити или текущи проверки по учебни предмети, ако това е предвидено с индивидуалния учебен план, утвърден от директора на училището.

(2) Индивидуалната форма на обучение се организира за: 1. ученици, които по здравословни причини не могат да посещават училището повече от 30 последователни учебни дни; 2. за даровити ученици, както и за ученици, които по семейни причини желаят да завършат в други срокове обучението си за един или повече класове.

(3) В случаите по ал. 2, т. 1 училището организира индивидуалното обучение в домашни условия въз основа на медицински документ, издаден от лекарска консултативна комисия, като осигурява от 8 до 12 учебни часа седмично.

(4) Знанията и уменията на учениците по ал. 2, т. 1 се оценяват чрез текущи проверки, а на учениците по ал. 2, т. 2 - чрез изпити.

(5) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.

Чл. 84.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г.) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.
    

(2) Самостоятелната форма на обучение се организира за: 

1.(доп. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., бр. 33 от 2003 г.) ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на педагогическия съвет; 2. лица, навършили 16-годишна възраст.

(3) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.

Чл. 85. (1) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г.) Ученици, които следва да се обучават в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение при условията на  чл. 83, ал. 2 и чл. 84, ал. 2, т. 1 , както и ученици, навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл. 80 , 81 , 82 , 83 и 84 , подават писмено заявление до директора на училището.

(2) Ученици, които се обучават в дневна, вечерна, задочна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава: 1. от дневна, вечерна или от задочна в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение; 2. от дневна във вечерна форма на обучение. (3) За промяна на формата на обучение директорът на училището издава заповед

За повече информация натисни тук.