Проектът "Успех"
Проектът е наречен "УСПЕХ" и е насочен към всички държавни и общински училища у нас, с изключение на средищните училища. Бенефициент по проекта е Министерството на образованието, младежта и науката, а самите училища трябва да попълнят пакет от документи, за да включат учениците и учителите в различни извънкласни дейности, които ще се финансират чрез проекта. Стойността на проекта е 100 милиона лева, а периодът на изпълнението му - настоящата учебна година и следващите две учебни години. За повече информация натисни тук.
МО "Обществени науки и гражданско образование" се включи в него чрез И. Михайлов и неговият клуб "Историята на моя град". Профилът на клуба е изцяло насочен в посока към изучаване на регионалната история и краезнанието, в частност историята на Пазарджик от основаването му в края на XVв до наши дни. Това кореспондира със стратегическите цели на клуба:
- Възпитаване на чувство за регионална принадлежност и национално самочувствие у учениците.
- Формиране на гражданска позиция и чувство за отговорност към проблемите и постиженията на родния край.
- Историята на родния край да се представи като важен компонент от националното и европейско културно – историческо наследство и ценности.
В клуба се включиха 11 ученици от 11 А клас, „Хуманитарен профил”: Халиме Набша, Анелия Янкова, Александра Стойчева, Иванка Моллова, Галина Кесова, Галина Стоева, Весела Кременарова, Петя Кръстева, Силвия Станоева, Мартина Савова и Десислава Ангелова. Работата на клуба започна през февруари 2012г с общ курс от 68 учебни часа приключи в края на юни тази година. Заниманията протичат под формата на мултимедийни презентации и посещения на културните институти в града. Посетени бяха:
- Къща – музей „Константин Величков”
- Къща – музей „Станислав Доспевски”
- Катедрален храм „Успение на св. Богородица”
- РИМ – гр. Пазарджик, както и Етнографската експозиция към него
- Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев”
- Читалище „Виделина”,
- ТДА – Пазарджик
- Паметници и паметни плочи в града
Изработено бе и лого на клуба и негов слоган – „Споделяйте знанието”.
Учениците от клуб "Историята на моя град" на посещение в църквата "Св. Богородица", 18.04.12г. Снимка: личен архив
Лого на клуб "Историята на моя град" при СОУ "Георги Брегов" по проект "Успех"
Учениците от клуб "Историята на моя град" на посещение в Етнографска експозиция при РИМ - гр. Пазарджик, 20.04.12г. Снимка: личен архив
Учениците от клуб "Историята на моя град" на посещение в Регионална библиотека "Н. Фурнаджиев" - Пазарджик, 30.05.12г. Снимка: личен архив
Учениците от клуб "Историята на моя град" на посещение в ДА - Пазарджик, 13.06.12г. Снимка: личен архив
На 17.05.12г от 14.00ч в къща – музей „Станислав Доспевски” гр. Пазарджик се проведе първата представителна изява на клуба под надслов „Татар Пазарджик през нашите очи”. Планирано бе изявата да съвпадне с празника на училището – 18 май, както и с празника на Пазарджик – 21 май.
Тя премина под формата на мултимедиен урок, в който засегнахме интересни теми, като:
1. Теориите за основаването на града
2. Махали и квартали на Татар Пазарджик
3. Първи градски архитектурни забележителности: „Куршум хан” и църквата „Успение на св. Богородица”
4. Първото училище и първото читалище („Виделина”)
5. Театър и кино
6. Спортното движение в Татар Пазарджик
7. Първият вестник и първото списание
8. Празникът на града
9. Места за отдих и почивка в Татар Пазарджик
10. 27-ми пехотен Чепински полк
11. Градските символи.
Представителната изява беше отразена в празничния бр. 93 на местния вестник „Знаме” на 21 май 2012г. на цели две страници (вдясно).
Клуб "Историята на моя град" на своята първа представителна изява в къща - музей "Ст. Доспевски", 17.05.12г. Снимка: личен архив
Покана за първата представителна изява на клуб "Историята на моя град". Лице
Покана за първата представителна изява на клуб "Историята на моя град". Гръб
Представителната изява беше отразена в празничния бр. 93 на местния вестник „Знаме” на 21 май 2012г. на цели две страници
Тук е мястото да отбележа, че в никакъв случай урокът ни не претендира за енциклопедична изчерпателност и научен подход. Няма как историята на един град да бъде представена в рамките на един учебен час. По – скоро това беше своеобразен опит за няколко едри щриха от обществено – политическия и културния живот на Пазарджик от края на 19 до средата на 20 век.
На 8 юни 2012г, с децата от клуба представихме нашия урок и пред ученици от 5 клас на нашето училище.
Втората представителна изява на клуба се проведе на 27 юни 2012г под формата на изложба на стари снимки на Пазарджик, под надслов „По улиците на Стария Пазарджик”.
В заключение ще завърша е мисъл на един от най-изтъкнатите граждани на Татар Пазарджик – Стефан Захариев: „……Всеки един от человеците длъжен е най-първо да познава мястото, в което се е родил и живее...”
Илия Михайлов, юли 2012г
Таблото "По улиците на Стария Пазарджик", изработено от клуб "Историята на моя град"
Представяне на урока "Татар Пазарджик през нашите очи" на клуб "Историята на моя град" пред по-малките им съученици от V клас, 08.06.12г. Снимка: личен архив