Информации за УВР

ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯ

 за УВР през 2008/2009 уч. година  от преподавателите в МО”Обществени науки и гражданско образование”

          И през втори срок на завършилата вече учебна година учителите от МО „Обществени науки и гражданско образование” продължиха обучението по своите дисциплини /история и цивилизация, география и икономика, философия, етика и право, психология и логика/ въз основа на утвърдените учебни програми, учебници и учебни помагала, както и ръководейки се от своите годишни разпределения, утвърдени от УР.

            Основни приоритети в нашата работа бяха и си остават няколко стратегически цели, които са заложени в основите на хуманитаристиката. А именно: възпитаване на чувството за историчност и патриотизъм у учениците; обогатяване на техните географски познания в регионален, европейски и световен мащаб; формиране на усет към философските съждения и морално-етичните проблеми на света и личността.

            Всяка от учебните дисциплини в МО се отличава със своите специфични особености. Това определя и разнообразната характеристика на самата учебно-възпитателна работа, множеството методи и средства за проверка и оценка. Освен задължителните учебници и учебни тетрадки, широко приложение намериха различните христоматии с исторически извори, дискусии, формиране на понятия, заложени в ДОИ, посещения на културни институти /музеи, църкви и др./, прожекция на игрални и документални исторически филми.

            При сравнителния анализ на резултатите от входното и изходното равнище по история и цивилизация се отчитат нормално съответствие без драстични разлики и сътресения в цифрово отношение. Същото важи и за съотношението „Външно оценяване – годишен успех”. Така например годишният успех на V клас надвишава резултата от външното оценяване с 0,45 стотни, а при VI клас – с 0,22 стотни. Радостен е и фактът, че слаби оценки в VI клас няма, а в V клас те са само две.

            Като основна причина за по-добрите годишни оценки се изтъква обстоятелството, че те се формират въз основа на цял набор от компоненти: работа в час, самостоятелна работа, работа в екип, предварителна подготовка за часа и тн.

            Като постижения в ОВП по история и цивилизация колегите изтъкват участието на ученици /5-12 клас/ в общинския и областния кръг на олимпиадата, както и класирането на Стефан Иванов /12в/ на националния й кръг.

            Други успехи и постижения в рамките на МО са и проведените интегрирани уроци. На 13.11.2008г бе проведен такъв, който обедини няколко дисциплини /история и цивилизация, етнография, музика и ЧК/ с преподаватели Лидия Иванова, Лушка Манолова и Ирина Вучева. Мероприятието се проведе в Етнографския отдел на РИМ-гр.Пазарджик с участието на децата от ЗИП-История и цивилизация /12а/, СИП-Етнография /10б/ и 8б клас. Темата на урока бе „Духовните мостове – празнична магия, жива памет, традиция и наследство”. Урокът бе от поредицата „Духовна старина: Из обредно-празничната система на българите”.

            Другият интегриран урок бе дело на учениците от 11б и 3а клас с ръководители Екатерина Гунчева и Илия Михайлов. Темата на изявата бе „Васил Левски – Апостола на българската свобода”. Урокът се проведе на 28.02.2009г и обедини тематично ЧК и История и цивилизация. По интересен начин малки и големи поднесоха данни за живота и делото на Апостола.

            Друго постижение е екипното участие на Лидия Иванова, Лушка Манолова и Ирина Вучева в общинския и областен кръг на научно-практическата конференция на тема „Училището – желана територия за ученика” /2009/ с описание на два интегрирани урока.

            Пак в екип с други колеги Лидия Иванова участва в изготвянето на мултимедийната презентация и изложба на тема „145 години училище „Георги Брегов”-гр.Пазарджик”.

            Не трябва да се забравя също и успешното представяне на учениците от 12 клас на ДЗИ по История и цивилизация, като дори има една отлична оценка – на Стефан Иванов /12в/.

            Като основни трудности в работата си колегите изтъкват намаления брой часове по история в 7 клас;прехвърлянето на материала от 5 в 6 клас, липсата на мотивация; слабата дисциплина; нежеланието за учене; задоволяването с минимални знания и умения; предпочитането на т.нар.”затворени тестове” с готови отговори, при които се разчита на преписване или налучкване; трудностите при локализирането на причинно-следствените връзки в даден исторически процес; определяне ролята и значението на дадена историческа личност; тълкуването на историческите извори и т.н.

            В работата си преподавателите по География и икономика положиха усилия за изграждане на система от природогеографски и икономически знания и умения, формиране на географска култура за справяне с различните въпроси и задачи в географското пространство на национално и глобално ниво.

            Всички ученици без изключение имаха свои атласи и работеха с тях, формираха свои умения за четене на климограми, описване, обясняване и сравняване на географски обекти, процеси и явления.

            При сравняване на резултатите от годишните оценки и външното оценяване в V клас по География и икономика оценките варират между Добър и Мн.добър. при външното оценяване в VI клас най-слабо е представянето на 6а клас, което се обяснява с умората и стреса, натрупани у децата. Учениците от VII и VIII клас положиха усилия за изготвяне на презентации, постери и други материали по различни географски проблеми.

            Постъпиха и две предложения за новата учебна година, касаещи седмичната програма и изучаването на предмета История и цивилизация в профил:

  • Когато се изучава 4 часа седмично при профил „Хуманитарен”, да се включва в свдмичната програма 2 пъти х 2 часа /да бъдат послеователни/
  • Когато се изучава 5 часа седмично при профил „Хуманитарен”, да се включва в седмичната програма 2 пъти: един път с 2 часа и един път с 3 часа.                                                                                                                                                                                         01.07.2009г,гр. Пазарджик                                                                                                                           Председател на МО: И. Михайлов                                                                                                                                                                                                                                                        

ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯ 

за УВР през първи срок на 2009/2010 учебна година на преподавателите от МО „Обществени науки и гражданско образование” СОУ „Георги Брегов” гр. Пазарджик

 

               Колегията на учителите от МО „ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ И ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ” започна настоящата учебна година в пълен състав от 7 души висококвалифицирани и мотивирани специалисти.

            През първия срок те реализираха обучението по своите дисциплини (История и цивилизация, География и икономика, Етика и право, Психология и логика, Философия, Свят и личност) с помощта на задължителните учебни програми и планове, учебници и учебни помагала. Ръководейки се от своите годишни разпределения на урочното време, утвърдени от УР.

            По традиция ние държим да отбележим, че основни приоритети в работата на обединението са няколко отдавна профилирани от нас стратегически цели, които се явяват крайъгълен камък и за самата хуманитаристика като цяло. А именно:

- възпитаване на чувството за историчност и патриотизъм у учениците;

- обогатяване на географските познания в регионален, европейски и световен мащаб;

- формиране на усет към философските съждения и морално – етичните проблеми на света и личността.

            Всяка една от учебните дисциплини в МО се отличава със свои специфични особености. Това ясно личи от направените анализи и равносметки на постигнатите резултати. За тяхното регистриране колегите използваха разнообразни методи и средства: устни и писмени изпитвания, различни видове тестове, ролеви игри, решаване на казуси, анализ на различни по вид исторически извори, обработка на географски данни, работа с географска карта и атлас, есета на философски теми, дискусии и други.

            Като основни трудности в работата си колегите посочват безразличието на учениците към учебните им задължения, слабата им мотивация за учебен труд, масовото предпочитане на т.нар. затворени тестове с готови отговори, при които се разчита на преписване, честият отказ на учениците от изпитване и примиряването им със слабите оценки. Трудности се регистрират и при изясняване на причинно – следствените връзки в различните исторически процеси, изясняване на мястото и ролята на дадена историческа личност.

            Част от преподавателите споделят опасенията си, че немалко от кандидат – зрелостниците са неподготвени за очакващите ги ДЗИ, към които пристъпват с откъслечни знания и оскъдни умения. Не на последно място, като трудности се посочват липсата на воля за успех и множеството отсъствия.

            На „другия полюс” са регистрираните добри практики през срока и участието в различни проекти. На 17.11.2009 г. в ЕО на РИМ – гр. Пазарджик бе проведен интегриран урок на тема „Духът на България – белези на времето” с ръководители Лидия Иванова и Лушка Манолова. В него взеха участие ученици от 10 б, 11 б(профил „Хуманитарен”), СИП „Етнография” (10 б, 11 б) и малките им съученици от 5 в клас. Урокът бе по История и цивилизация, Етнография, Човекът и природата и Час на класа. Той бе част от финалната фаза на поредицата интегрирани изяви по надслов „Духовна старина: Из обредно – празничната система на българите”.

От м. Октомври 2009 г. колегата от обединението И. Стефанова работи успешно по проект „С грижа за всеки ученик” с ученици от 7 а, б, вкласове – общо 7 по 3 часа. Както споделя тя, децата посещават редовно часовете, работят с хъс и желание по учебните си тетрадки и контурните си карти.

            Като основни цели през този срок МО си поставя успешното завършване, подготовката за ДЗИ и преодоляване на слабите оценки чрез увеличаване оптималния обем на знанията на учениците и практическото приложени на уменията им.

 

04.02.2010 г. гр. Пазарджик                                                                                                                             Председател на МО: И. Михайлов                                                        

ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯ

 за УВР през втори срок на 2009/2010 учебна година на преподавателите от МО „Обществени науки и гражданско образование” СОУ „Георги Брегов” гр. Пазарджик

            Колегията на учителите от МО „ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ И ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ” завърши учебната година в пълен състав от 7 души висококвалифицирани и мотивирани специалисти.

            Всяка една от учебните дисциплини в МО се отличава със свои специфични особености. Това ясно личи от направените анализи и равносметки на постигнатите резултати. За тяхното регистриране колегите използваха разнообразни методи и средства: устни и писмени изпитвания, различни видове тестове, ролеви игри, решаване на казуси, анализ на различни по вид исторически извори, обработка на географски данни, работа с географска карта и атлас, есета на философски теми, дискусии и други.

            В анализа на резултатите от НВО по предмети и класове колегите се обединяват в оценките си и ги приемат като нещо прогнозирано и очаквано, без изненади и сътресения. Това се обяснява от тях с проведената предварителна работа с учениците, което позволява една реалистична прогностика за всеки по отделно и за профил на класа като цяло.

            Регистрираните слаби оценки от НВО по История са три – по една в 5, 6 и 7 клас.

            По География и икономика броят на слабите оценки е малко по – голям: общо 8 /три в 5 клас и пет в 6 клас/. Тук обаче има и пет отлични оценки /в 6-те класове/.

            Що се отнася до ДЗИ, то трябва първо да се отбележи, че и по История и цивилизация, и по География и икономика колегите от обединението работеха системно в часовете си за консултации със зрелостниците. А в края на април и началото на май 2010г успяхме да организираме и проведем примерни матури по тези предмети.

            Резултатите от действителните ДЗИ също са обект на анализ. Общо пет бяха зрелостниците, които избраха за своя втора матура История и цивилизация. Скъсани няма, а една ученичка /Мария Гуглева от 12 В/ постигна отличен успех.

            Тревога будят регистрираните показатели в ДЗИ – География и икономика. По традиция напливът тук е най – голям, но зрелостниците сякаш си мислят, че само от общата си култура ще успеят да се справят. Точно това схващане оказа лоша шега на не малко от тях. Стана ясно, че без четене и учене трудно ще се справят. Крайно време е подценяването на този учебен предмет да спре.

            На другия полюс на настроенията и очакванията са различните участия на наши ученици в положителни практики, конкурси, олимпиади, състезания, проекти и др.

            За поредна година много активно в олимпиадата по История се включиха ученици от всички степени. Само от средния курс , подготвени от И. Керезов, взеха участие в областния кръг 45 деца.

 Евгени Христосков от 11 Б клас пък успя да премине и областния кръг. Пак той, с рецензент И. Михайлов, взе участие с авторско проучване върху българската съпротива по време на Втората световна война в международния конкурс „Фашизму неть”.

            Масово бе и участието в олимпиадата по География. Само в първия й кръг, насърчени от Е. Стефанова, участваха 40 деца от 5 – 7 клас. За втория кръг се класираха 15 ученика от 7 клас, като двама от тях получиха почетни грамоти от РИО – гр. Пазарджик.

            Колегите от МО отбелязват с чувство на задоволство работата си по проекта „С грижа за всеки ученик”. Проведените тук часове по История и по География в среден курс се оценяват от И. Керезов и Е. Стефанова като изключително ползотворни за доброто представяне на децата, участвали в проекта, на НВО.

            Заслужава да се отбележи също интегрирания урок на друг изявен представител на МО – Лидия Иванова заедно с Лушка Манолова с ученици от среден и горен курс /10 Б, 11 Б – профил „Хуманитарен”, СИП „Етнография” и 5 Вклас/ на тема „Духът на България – белези на времето”.

            На 20. 04. 2010г под ръководството на Е. Стефанова и Т. Стойнова ученици от среден и горен курс отбелязаха Деня на Земята с мултимедийни презентации, постери, засаждане на цветя и храсти в училищния двор.

            Трудностите и проблемите в ОВП остават „традиционни” и до болка познати: слаба мотивация за учебен труд, малкия брой часове, системните отсъствия, лоша дисциплина, занижен самоконтрол, усвояване на минимум знания и умения и т.н.

            За справянето с тази богата палитра от проблеми колегите от МО препоръчват активна работа с родителите, от които се очаква по – отговорно отношение и взискателност към децата си. Участието в  различните извънкласни и извънучилищни форми на изява също не трябва да се забравя. Пак в тази насока е и по – активното използване на новите технологии и необятните възможности на интернет в час.

юни 2010г, гр. Пазарджик                                                                                                                                  Председател на МО: И. Михайлов

ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯ

за УВР през 2010/2011учебна година на преподавателите от МО „Обществени науки и гражданско образование” СОУ „Георги Брегов” гр. Пазарджик

Колегията на учителите от МО „ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ И ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ” проведе изминалата вече учебна година в пълен състав от 5 души висококвалифицирани и мотивирани специалисти.

Те реализираха обучението по своите дисциплини (История и цивилизация, География и икономика, Етика и право, Психология и логика, Философия, Свят и личност) с помощта на задължителните учебни програми и планове, учебници и учебни помагала. Ръководейки се от своите годишни разпределения на урочното време, утвърдени от УР.

По традиция основните приоритети в работата на обединението бяха и си остават няколко стратегически цели, които формират профила на самата хуманитаристика като цяло. А именно:

- възпитаване на чувството за историчност и патриотизъм у учениците;

- формирането им като успешни личности, подготвени  за предизвикателствата на съвременния глобален свят;

- обогатяване на географските познания в регионален, европейски и световен мащаб;

-  тълкуване на философските съждения и морално – етичните проблеми на света и личността;

- подготовката за участие и достойно представяне на учениците в различните олимпиади и състезания по хуманитарните предмети /училищни, регионални, национални/ и ДЗИ.

Всяка една от учебните дисциплини в МО се отличава със свои специфични особености. Това ясно личи от направените анализи и равносметки на постигнатите резултати. За тяхното регистриране колегите използваха разнообразни методи и средства: устни и писмени изпитвания, различни видове тестове, ролеви игри, решаване на казуси, анализ на различни по вид исторически извори, обработка на географски данни, работа с географска карта и атлас, есета на философски теми, дискусии, разчитане на климатограми, сравнително описание на географски процеси и явление и др.

Доказателства, че МО е работило в правилната посока през изминалата вече кампания, съвсем не липсват.

На първо място трябва да се посочат резултатите от ДЗИ.  Те са повече от окуражаващи. Всички зрелостници, които се явиха на втора матура по някои от хуманитарните предмети, се справиха успешно. А Евгени Христосков /12 Б/ дори регистрира оценка „Отличен 6,00” по История и цивилизация.

Освен блестящото си представяне на матурите, Евгени постигна още един страхотен успех. На Националната олимпиада по История и цивилизация, която се проведе в Хасково /31.04. – 01.05.11г/, той спечели призовото второ място. Това му осигури като промоция директен прием, без изпит, в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.

Друга наша възпитаничка – Мария Найденова /7 Б/, даде още един повод за гордост. Тя бе приета в Националната гимназия за древни езици и култури /НГДЕК/ - гр. София. На конкурсния изпит по История и цивилизация Мария получи оценка „Отличен 6,00”.

            И тази учебна година над 60 ученици се явиха на различните кръгове на олимпиадите по История и цивилизация, География и икономика и Философия.

            Освен споменатия вече успех на Евгени Христосков, 15 други ученици се класираха във втория кръг на географската олимпиада, а двама от тях получиха грамоти от РИО – гр. Пазарджик.

            Като полезна и успешна оценяват дейността си колегите, работили по проекта „С грижа за всеки ученик”. Свидетелство за това са добрите резултати на учениците, заети в проекта, на външното оценяване по География и икономика.

На 10.12.10г в зала „Движение” на СОУ „Георги Брегов” се проведе интегрираният урок между ученици от 12 Б /профил „Хуманитарен”/ и 4 Б класове на тема „Щрихи от християнството: история, религия и морал”. Той стана възможен благодарение на партньорството между Атанаска Иванова /класен ръководител на 4 Б/ и Илия Михайлов /преподавател по История и цивилизация/. Многобройните гости и приятели, които уважиха урока, се насладиха на перфектния синхрон от знания и умения по История на християнството на малки и големи.

Колегите от МО по традиция успешно взаимодействаха с различните институции. През изминалата учебна година, под тяхно ръководство, бяха посетени множество изложби, срещи и дискусии в РИМ – гр. Пазарджик и Етнографската експозиция към него, КМ „Константин Величков”, Община Пазарджик и др.

Пак във връзка с контактите между институциите, трябва да се отбележи и поредната моя лекция в Затвора – гр. Пазарджик. Тя бе проведена на 29.10.10г във връзка с Деня на народните будители /1-ви ноември/. Мероприятието протече при засилен интерес от страна на лишените от свобода.

През същия месец октомври 2010г обединението предаде в РИО – гр.Пазарджик биографична справка за патрона на нашето училище -  Георги Брегов. Това бе във връзка с кампанията на МОМН за изготвяне на табели с биографични данни на исторически личности в района на училищата.

Своеобразен успех бе и полученото копие на единствената запазена фотография на Георги Брегов. Това бе една моя инициатива, подкрепена от УР, която се реализира благодарение на любезното съдействие на КМ „Константин Величков”. На 07.12.10г получихме копие на споменатата вече снимка във формат А3.

Пак през учебната година изготвих и 5 тематични табла във връзка с различните празници и чествания /Независимостта на България, Денят на народните будители, Денят на Левски, Освобождението на България и Ньойския договор/.

На 20.04.11г учениците от ЗИП География и икономика /5 В/ и 7 клас подготвиха постери по случай Деня на земята.

Въпреки всички положителни тенденции и успехи, описани до тук, трудности в работата на МО съвсем не липсваха.

Те остават „традиционни”: ниска мотивация за учебен труд, лоша дисциплина, задоволяване с посредствени резултати, по-бавната адаптация на петокласниците към новите условия и изисквания. Предпочитат се тестове с т.нар. ”затворен отговор”, при които се разчита на преписване и подсказване и др.

Колегите от МО се обединяват около идеята за повишаване на ефективността на УВР чрез провокиране интереса на учениците към него. Ангажирането им в различни проекти, самостоятелни задачи и работа в екип. Използване необятните възможности на глобалната мрежа в час и превръщането на учениците в своеобразни партньори на учителя.

Не трябва да се забравя също и ангажирането на желаещите ученици в различните извънкласни дейности. Именно така те биха могли по-ефективно да повишат своите компетентности, знания и умения.

м. юни 2011г, гр. Пазарджик                                                                                                                                                                      Председател на МО: И. Михайлов

ОБОБЩЕНА ИНФОРМАЦИЯ

за УВР през 2011/2012учебна година на преподавателите от МО „Обществени науки и гражданско образование” СОУ „Георги Брегов” гр. Пазарджик

Колегията на учителите от МО „ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ И ГРАЖДАНСКО ОБРАЗОВАНИЕ” проведе изминалата вече учебна година в състав от трима души -  висококвалифицирани и мотивирани специалисти.

Те реализираха обучението по своите дисциплини (История и цивилизация, География и икономика, Етика и право, Психология и логика, Философия, Свят и личност) с помощта на задължителните учебни програми и планове, учебници и учебни помагала. Ръководейки се от своите годишни разпределения на урочното време, утвърдени от УР.

По традиция основните приоритети в работата на обединението бяха и си остават няколко стратегически цели, които формират профила на самата хуманитаристика като цяло. А именно:

- възпитаване на чувството за историчност и патриотизъм у учениците;

- формирането им като успешни личности, подготвени  за предизвикателствата на съвременния глобален свят;

- обогатяване на географските познания в регионален, европейски и световен мащаб;

-  тълкуване на философските съждения и морално – етичните проблеми на света и личността;

- подготовката за участие и достойно представяне на учениците в различните олимпиади и състезания по хуманитарните предмети /училищни, регионални, национални/ и ДЗИ.

Всяка една от учебните дисциплини в МО се отличава със свои специфични особености. Това ясно личи от направените анализи и равносметки на постигнатите резултати. За тяхното регистриране колегите използваха разнообразни методи и средства: устни и писмени изпитвания, различни видове тестове, ролеви игри, решаване на казуси, анализ на различни по вид исторически извори, обработка на географски данни, работа с географска карта и атлас, есета на философски теми, дискусии, разчитане на климатограми, сравнително описание на географски процеси и явление и др.

Доказателства, че МО е работило в правилната посока през изминалата вече кампания, съвсем не липсват.

На първо място трябва да се посочат резултатите от ДЗИ.

Общо 23 ученици се явиха на втори ДЗИ с предмети от нашето обединение. От тях 10 – на География и икономика, 2-ма избраха История и цивилизация и 11 – на Философски цикъл.

Добрата новина е, че всички тези 23-ма зрелостници успяха да се справят с избраната от тях матура по нашите предмети и да издържат успешно този така важен за тях изпит.  

 

            И тази учебна година много  ученици се явиха на различните кръгове на олимпиадите по История и цивилизация, География и икономика и Философия.

            На 18.12.11г се проведе училищният кръг на олимпиадата по История и цивилизация, а 10 деца се класираха за общинския кръг.

            В среден курс колегите регистрират няколко тенденции в обучението по предметите от методическото обединение.

            Така например, учениците от 5 клас трудно свикват с темповете на работа и новите изисквания, което е традиционна трудност при прехода от начален в среден курс.

            В 6 клас пък трудно се преминава от средновековната към новата и най-нова българска история, които не са особено атрактивни за учениците поради изобилието от факти и интензивността на историческите процеси. Децата трудно осмислят фактологията, понятийния апарат и сложността на социално – идеологическите особености в историческото развитие на страната в последните 150 години.

            Следва да се анализират накратко и резултатите от НВО. За целта е коректно да се отбележи, че в 7 клас учениците обикновено се отнасят с интерес към античната история, която на пръв поглед е атрактивна за тях. Трудно обаче вникват във философията на историческите процеси. Затруднява ги също и необходимостта от т.нар. междупредметни връзки с изученото по Литература и География.

            Това до голяма степен обяснява сравнително незадоволителния среден успех по История – Добър 3,50. На 10 от 18-те задачи на НВО учениците са дали над 50% грешни отговори. Това показва, че те трудно анализират, трудно сравняват и обобщават, трудно правят изводи и работят с понятийния апарат.

            Налага се изводът за нетрайни, незадълбочени и несистемни знания. Като причини, колегите изтъкват огромната фактология, недостатъчното часове по предмета, които да се използват за упражнения и затвърждаване на усвоените знания и умения.

            Не трябва да се забравя също и фактът, че НВО по История и География нямат същата тежест, като тези по БЕЛ и Математика, що се касае до кандидатстването след 7 клас. Поради тази причина, много от учениците се отнасят към НВО по География и История без необходимото уважение и отговорно отношение.

            Тук е мястото да отбележа работата си  по проекта Успех”, която оценявам като изключително успешна и ползотворна, както за децата, така и за мен самия. Аз работих в областта на краезнанието и регионалната история. Заедно с 11 ученици от 11 А клас основахме клуб „Историята на моя град”: Халиме  Набша, Анелия Янкова, Александра Стойчева, Иванка Моллова, Галина Кесова, Галина Стоева, Весела Кременарова, Петя Кръстева, Силвия Станоева, Мартина Савова и Десислава Ангелова. Изключително сериозни, отговорни и мотивирани деца, с които е удоволствие да се работи.

            Заниманията ни стартираха през февруари 2012г и продължи до края на юни с.г. Изработихме свое лого и приехме слоган: „Споделяйте знанието!”.

            Профилът на клуба ни бе изцяло насочен в посока към изучаване на регионалната история и краезнанието, в частност историята на Пазарджик от основаването му в края на XVв до наши дни.

            Това кореспондира със стратегическите цели на  клуба, които си бяхме поставили:

- Възпитаване на чувство за регионална принадлежност и национално самочувствие у учениците.

- Формиране на гражданска позиция и чувство за отговорност към проблемите и постиженията на родния край.

- Историята на родния край да се представи като важен компонент от националното и европейско културно – историческо наследство и ценности.

            Заниманията ни протичаха под формата на мултимедийни презентации и посещения на културните институти в града. Така посетихме къща – музей „Константин Величков”, къща – музей „Станислав Доспевски”, църквата „Успение на св. Богородица”, РИМ – гр. Пазарджик, както и Етнографската експозиция към него, Регионална библиотека „Никола Фурнаджиев”, читалище „Виделина”, Държавен архив – Пазарджик, паметници и паметни плочи в града.

            На 17.05.12г от 14.00ч в къща – музей „Станислав Доспевски” гр. Пазарджик се проведе първата представителна изява на клуба под надслов „Татар Пазарджик през нашите очи”.

            Планирахме изявата да съвпадне с празника на нашето училище –                 18 май, както и с празника на Пазарджик – 21 май.

            Тя премина под формата на мултимедиен урок, в който засегнахме интересни теми от миналото на Пазарджик.

            За представителната ни изява подготвих специална тематична покана.

            Тази наша първа представителна изява беше отразена в празничния брой 93 на регионалния вестник „Знаме” от 21 май 2012г, посветен на празника на Пазарджик. На урока ни бяха посветени цели две страници от вестника, което беше истинско признание за труда ни и реклама на училището, както и на самия проект „Успех”.

            След получена покана, на 6 юни 2012г, аз сам представих нашия урок пред ученици от Средношколското общежитие в града.

            Два дни по-късно, на 8 юни 2012г, с децата от клуба представихме нашия урок и пред ученици от 5 клас на нашето училище.

            Втората представителна изява на клуба се проведе на 27 юни 2012г под формата на изложба на стари снимки на Пазарджик, под надслов „По улиците на Стария Пазарджик”.

Колегите от МО по традиция успешно взаимодействаха с различните институции. През изминалата учебна година, под тяхно ръководство, бяха посетени множество изложби, срещи и др., както следва:

- Изложбата „Съхранено през вековете” в РИМ -21.12.12г (ученици от 10 А клас, ръководител И. Михайлов)

- Тържествено отбелязване на Националния празник на страната –  3 март с посещение на паметната плоча на ген. Гурко в Пазарджик и поднасяне на цветя – 28.02.12г (ученици от 12 Б клас, ръководител И. Михайлов)

- Урок в Етнографската експозиция на РИМ – гр. Пазарджик с писане на великденски яйца – 04.04.12г (ученици от 9 Аклас, ръководител И. Михайлов)

- Изложба „Защитници на името. Амулети и пергаменти с букви и имена, изписани на глаголица” на ст.н.с. Ангел Гоев от етнографския музей на Габрово в Етнографската експозиция на РИМ – гр. Пазарджик – 20.04.12г (ученици от 11 А клас, ръководител И. Михайлов.

- Изложбата „Пафтите – накити на любовта” в РИМ – гр. Пазарджик – 26.04.12г (ученици от 12 Б клас, ръководител И. Михайлов.

- Изложбата „Подкрепи и мен ръката. Априлското въстание в образи и сюжети” в къща – музей „Константин Величков” – 26.04.12г (ученици от 11 А клас, ръководител И. Михайлов)

Пак през тази учебна година аз организирах още две изложби.

            В периода 15 – 22 декември 2011г на втория етаж на СОУ „Георги Брегов” беше представена изложбата „Спомени за Съвременността: XX век през погледа на съвременниците”. Фотосите, избрани от различни вестници и списания от последните 35 години, показват наистина забележителни моменти в историята на човечеството.

Другата изложба премина под надслов ''От златния фонд на кабинет 306'' в периода 18 – 31 май 2012г. Тя бе посветена на празника на училището – 18 май. Включваше над 50 рисунки на историческа тематика. Това са творби на наши ученици от началото на 80-те години на миналия век до наши дни. Едно истинско богатство, съхранено през годините от нас – преподавателите по История и цивилизация Лидия Иванова, Иван Керезов и моя милост.

Както беше предвидено в плана на МО „Обществени науки и гражданско образование”, отбелязах по-големите празници с изработени от мен тематични презентации, посветени на Деня на християнското семейство (21 ноември), 18 февруари – Денят на Васил Левски, Националният празник – 3 март и Великден. Те бяха представени пред учениците с образователно – възпитателна цел.

Учениците от 5-те класове и ЗИП „География” (6 В клас) с ръководител г-жа Ели Стефанова отбелязаха Деня на Земята на 22 април 2012г с подготвени от тях тематични постери.

 

Въпреки всички положителни тенденции и успехи, описани до тук, трудности в работата на МО съвсем не липсваха.

Те остават „традиционни”: ниска мотивация за учебен труд, лоша дисциплина, задоволяване с посредствени резултати, по-бавната адаптация на петокласниците към новите условия и изисквания. Предпочитат се тестове с т.нар. ”затворен отговор”, при които се разчита на преписване и подсказване и др.

Колегите от МО се обединяват около идеята за повишаване на ефективността на УВР чрез провокиране интереса на учениците към него. Ангажирането им в различни проекти, самостоятелни задачи и работа в екип. Използване необятните възможности на глобалната мрежа в час и превръщането на учениците в своеобразни партньори на учителя.

Не трябва да се забравя също и ангажирането на желаещите ученици в различните извънкласни дейности. Именно така те биха могли по-ефективно да повишат своите компетентности, знания и умения.

юни 2012г, гр. Пазарджик                                                                                                                      Председател на МО: И. Михайлов